Yılmaz emekçilerin ‘Yazını Kışa’ çevirdi

GÜNDEM Haber Girişi : 06 Temmuz 2024 06:26
Yılmaz emekçilerin ‘Yazını Kışa’ çevirdi
Maalesef yıllardır ‘Mart’ın Sonu Bahar’ diyerek seçimlerde milletimizden oy isteyen CHP’nin Şehitkamil Belediye Başkanı Av. Umut Yılmaz, emekçilerin ‘Yazını Kışa’ çevirdi.

Hak is hizmet iş Sendikası Bugün son Mahalli İdareler seçimleri sonrası Şehitkamil Belediyesi’nde yaşanan işçi kıyımını, sendikal zulümleri, hak ihlallerini ve seçim döneminde verilen sözlerin tutulmamasından kaynaklı işçiler, memurlar ve emekliler nazarında yaşanan hayal kırıklarını kamuoyu ile paylaşmak için bir aradayız. 

 

Maalesef yıllardır ‘Mart’ın Sonu Bahar’ diyerek seçimlerde milletimizden oy isteyen CHP’nin Şehitkamil Belediye Başkanı Av. Umut Yılmaz, emekçilerin ‘Yazını Kışa’ çevirmiştir. 

 

Seçimler öncesinde sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarda göreve seçilmeleri halinde ‘Tek işçi bile işinden olmayacak’ diyen Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz, sözünde durmayarak 67 belediye işçisini haksız ve hukuksuz bir şekilde ekmeğinden etmiştir. (Görsel-1 gösterilecek)
İşçilere verdiği sözler ortadayken, tasarruf gerekçesiyle emekçileri mağdur eden Şehitkamil Belediye Başkanını ve yönetimini şiddetle kınıyoruz. 

 

Sayın Başkan sözünüzde durun! 
Emekçileri işlerine iade edin!
6 Şubat depremlerini yaşamış, kayıplar vermiş, evleri yıkılmış, deprem travmasını atlatmaya çalışan, bu şehri canla başla yaşanılabilir kılan, bu milletin öz evlatlarına reva gördüğünüz bu mudur?  

 

Tasarruf tedbiri! işçileri işten çıkarmak olan Şehitkamil Belediyesi Belediye Başkanı, bu işten çıkarmaları meşru göstermek için malum sendikanın temsilcilerini de yanına alarak, işçiler geçici işçiler olduğu için işten çıkarıldığını ifade etmektedir. 

 

Sayın Başkan seçimden önce söylediğiniz ‘Benim belediye başkanlığım dönemimde dışarıdan işçi diye bir şey olmayacak. Herkes kadroya girecek” ifadesini hatırlıyor musunuz? (Görsel-2 gösterilecek) 

 

Sayın Başkan… Nerede sözlerinizin gerektirdiği iş güvencesi ve kadro?
Şehitkamil’de emekçiler söylemlerle eylemlerin uyuşmamasının kurbanıdır. 
İşçiler, verilen sözlerin yerine getirilmemesinin mağdurudur. 

 

HİZMET-İŞ Sendikası üyesi olsun ya da olmasın tüm emekçilerin yanındadır.
Sendikamız HİZMET-İŞ, Şehitkamil Belediyesi’nin işçi kıyımı yapan belediye yönetimini aklama çabası içinde olan sözde sendikal yapıların yapmak istediklerinin farkındadır. Emekçilere yaşatılanları normalleştirmeye çalışanların oyunlarını da başlarına yıkacağız!
Değerli Basın Mensupları
Kıymetli Gaziantepli ve Şehitkamilli Hemşerilerim, 
Şehitkamil’de emekçilere reva görülen uygulamalar sadece işçi kıyımlarıyla da sınırlı kalmadı. İşlerine bugün itibariyle devam edebilen işçiler sendikal zorbalığa maruz bırakılıyor. 
Seçim döneminde ‘İşimiz Gücümüz Şehitkamil’ sloganı ile halkımızdan oy toplayan Umut Yılmaz’ın Şehitkamil Belediye Başkanı seçildikten sonra ilk ‘İşi Gücü’ 2 bin 400 üyemizi tehditlerle ve baskılarla Sendikamızdan istifa ettirmek olmuştur. 

 

Şehitkamil Belediye Başkanı Yılmaz üyelerimizi ‘Burası Benim Evim’ dediği sendikaya geçirirken, o malum sendikanın bağlı olduğu konfederasyonun son genel kurulunda konfederasyon başkanının ve üyelerimizi mahkûm ettiği sendikanın genel başkanının İstiklal Marşı’mıza eşlik etmediğini biliyor mudur?  (Görsel-3 Görsel-4 gösterilecek) 
Üyelerimizin mahkûm bırakıldığı o malum konfederasyonun malum sendikasının ‘İstiklal Marşı’mıza olan hazımsızlığını anlayabiliyoruz ancak Antep müdafaasının ilk şehidi, ilçemize ismini veren Şehit Kamil’in yaşadığı bu kurtuluş ve direniş topraklarının Belediye Başkanı’nın bu malum sendikayı ‘Evi’ olarak görmesini tüm kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. (Görsel-5 gösterilecek) 

 

Şehitkamil Belediye Başkanı ve malum sendikanın temsilcilerini uyarıyoruz;
HİZMET-İŞ Sendikası üyeleri yalnız değildir! 
İşten çıkarılma, sürgünler ve mobbingler neticesinde üyelerimizi, ülkemizin milli güvenlik sorunu haline gelmiş malum sendikaya mahkûm etmenin bedelini, yargı önünde ve milletimizin vicdanında vereceksiniz!
Vazgeçmeyeceğiz. Radikal düşüncelere hizmet eden sendikalara üyelerimizi esir etmenize karşı susmayacağız! 
Özgür iradelerine ambargo konmak istenen emekçilerin ahı sizleri oturduğunuz koltuklarda rahat bırakmayacak. 
Bu yanlıştan dönün, Anayasa'nın 51. Maddesinde yer alan ‘Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz’ hükmü açık ve nettir.  

 

Şehitkamil Belediyesi emekçilerinin sendika seçme özgürlüğüne saygı gösterin! 
Değerli Basın Mensupları
Kıymetli Gaziantepli ve Şehitkamilli Kardeşlerim,
Şehitkamil Belediyesi’nde yaşanan işten çıkarmalarla ve sendika değiştirme baskılarıyla ilgili doğrudan ilgili yeni sürgünlerle karşı karşıyayız.  

 

Şehitkamil Belediyesi’nin bir diğer icraatı; işten çıkarılan temizlik işçilerinin yerine, kütüphane kreş gibi birimlerde çalışan öğretmenlerin görevlendirilmesi olmuştur. (Görsel-6 gösterilecek) 

 

67 emekçiyi işinden eden belediye yönetimi maalesef yıllardır sorunsuz çalışan iç işleyişi bozmuş, meslekleri öğretmenlik olan emekçileri temizlik işlerine sürerek, huzuru ve iş barışını dinamitlemiştir. 
Değerli Basın Mensupları

 

Kıymetli Gaziantepli ve Şehitkamilli Kardeşlerim,
Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz’ın son yerel seçimler öncesi söz verdiği ancak yerine getirmediği vaatler bunlarla da sınırlı değil. 
Mevcut Belediye Başkanı göreve gelir gelmez, mevcut maaşlara yüzde 25 zam, Kurban Bayramı’nda 17 bin TL net yardım, 120 yevmiye ikramiye, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde bir maaş ikramiye ve en düşük emekli maaşını 17 bin TL’ye tamamlama gibi vaatlerini de tamamen unutmuştur. 
Buradan Sayın Başkana tüm emekçiler adına seslenmek istiyoruz: Verdiğiniz vaatlerin takipçisiyiz. Çalışanlar ve emekliler sizlerden gelecek adımları dikkatle takip ediyor Sayın Başkan. 

 

Sözlerinizin gereğini yapın!
Verilen sözler tutulmadıkça, UMUT’lar yıkılır ama işçiler mücadelesinde asla YILMAZ! 
HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası kurulduğu günden bu yana işçilerin ve tüm mazlumların amasız ve fakatsız yanında olmuştur. 

 

HAK-İŞ/HİZMET-İŞ medyada ve sahada hiçbir zaman şovenist ya da popülist yaklaşımlar sergileyip, iş icraata gelince dümeni çıkarları uğruna işverenlerin sularına kırmamıştır. 
İşçilerimize, memurlarımıza, emeklilerimize ve de halkımıza verilen tüm sözlerin seyircisi değil, takipçisi olacağız. 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.