TMMOB İKK'dan "İtidalli olalım" çağrısı: "Çatışma ortamına izin vermeyelim"

TÜRKİYE Haber Girişi : 08 Temmuz 2024 08:42
TMMOB İKK'dan
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu, Suriyeli göçmenlere yönelik tepkilerin çatışma ortamına ve nefret söylemlerine dönüşmemesi için uyarılarda bulundu.

18 Akademik meslek odası tarafından oluşturulan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu'nun vatandaşları itidalli olmaya çağıran açıklaması TMMOB İKK Sekreteri Burkay Güçyetmez tarafından kamuoyuna  duyuruldu. Güçyetmez, yaşanan olayların tehlikeli bir noktaya evrilmemesi için herkesin dikkatli olmasını isterken, "Tepkiler haklı olabilir. Ama bu tepkileri şiddete dökersek, haklılığımız son bulur" diye konuştu.

 

PROVOKASYONLARA KARŞI UYANIK OLALIM

 

TMMOB İKK Sekreteri Güçyetmez, açıklamasında, ülkemizde, özellikle de kentimizde, göçmenlerin yarattığı toplumsal, siyasal, ekonomik ve demografik sorunlar giderek arttığını belirterek, "Kent halkı da haklı olarak bir ses yükseltmektedir. Ancak yükselen bu sesi bazı provokatif çevreler, göçmenlere karşı bir nefret söylemine dönüştürmekte ve çatışma ortamı yaratmaktadır. Bu çok tehlikeli ve yanlış bir tutumdur" dedi.

 

YANGINA VE KAOSA İZİN VERMEYELİM

 

Güçyetmez şöyle devam etti:  "Çatışma ortamı, sorunları çözmek yerine daha da büyütecek, bu tür nefret söylemleri ve linç girişimleri ülkemizi, yangına ve kaosa sürükleyecektir.  Evet, ülkemizin ve özellikle kentimizin bir göçmen sorunu vardır. Ancak bu durumun sorumlusu çaresizlikle ülkelerini terk etmek zorunda kalan göçmenler değil, bundan ekonomik ve siyasal rant sağlayanlar, emperyalistlerle iş tutup savaşı körükleyenler, kirli pazarlıklarla Türkiye'yi sınır bekçisi haline dönüştürenler, ülkemizi göçmen deposu haline getirenler ve bu yanlış politikaları uygulayanlardır. Kısacası bu sorunları başımıza musallat edenlerdir.  

 

SORUNUN ÇÖZÜMÜ GECİKTİRİLMEMELİ

 

Vatandaşlarımız sakin kalmalı; güvenlik ve huzurumuzu telafi edilemeyecek şekilde bozmak isteyenlere karşı uyanık olmalıdır. Sınır komşularımızın toprak bütünlüğü desteklenmeli, gücümüz ve enerjimiz bölgeye barış ve huzurun gelmesi için harcanmalıdır. Göçmenlerle ilgili planlı uyum, entegrasyon veya planlı geri dönüş her ne gerekiyorsa yapılmalıdır.  

 

SAĞDUYU VE SÜKUNET ÇAĞRISI

 

Millet olarak bir çok badireyi hep birlikte atlattık, bunu da sağduyu ve sükunetle atlatacağımızdan şüphemiz yoktur. Tüm vatandaşlarımızı provokasyonlar karşısında sağ duyulu davranmaya, daha dikkatli ve itidalli olmaya çağırıyoruz."

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.