HÜDA PAR Gaziantep Milletvekili Demir, Nizip’in sorunlarını TBMM’ye taşıdı

SİYASET Haber Girişi : 31 Mayıs 2024 11:27
HÜDA PAR Gaziantep Milletvekili Demir, Nizip’in sorunlarını TBMM’ye taşıdı
HÜDA PAR Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Şehzade Demir, Nizip Çayı'nın ıslah edilmesi çağrısında bulundu.

Halkın sorunlarıyla yakından ilgilenen ve sık sık TBMM’de gündeme getiren HÜDA PAR Gaziantep Milletvekili Şehzade Demir, yıllardır bir türlü çözüme kavuşturulmayan Nizip Çayı sorunu başta olmak üzere Nizip’in çözülmesini istediği sorunlarını gündeme taşıdı.

 

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Nizip’in en önemli sorunları arasında yer alan Nizip Çayı sorununa da değinen Milletvekili Demir, dile getirdiği sorunların bir an önce çözülmesini istedi.

 

Nizip’in sorunlarını gündeme taşıyan Demir, şunları söyledi:"Nizip, 150 bini aşkın nüfusuyla sürekli gelişmekte olan bir ilçemizdir. Nizip’in altyapı ve üstyapıyla alakalı birtakım sorunları vardır. Bu sorunların en başında; evsel atıkların bırakıldığı Nizip Çayı geliyor. Bu derenin ıslah edilmesi amacıyla Nizip İleri Biyolojik Atık Su arıtma Tesisi projesi hayata geçirildi.

 

Projenin 2023 yılı başında tamamlanarak faaliyete geçirileceği vaat edilmesine rağmen henüz tamamlanmamıştır. Hem evsel atıkların hem de bölgede bulunan endüstriyel tesislerin atıklarının Nizip Çayı'na akıtılması, bölge sağlığı açısından büyük tehlike arz etmektedir. İlçemizin muzdarip olduğu diğer sorunlar; elektrik kesintileri, OSB altyapı yetersizliğidir. Bununla birlikte ilçemizin kalkınması için bazı yatırımların yapılması gerekmektedir.

 

Bunlar özetle; ilçe merkezinde, hükümet konağı ve otogar kavşağında köprülü kavşak ihtiyacı, otoban batı çıkışının yapılması ve Zeugma’nın turizm destinasyonuna alınması gibi hususlarda yatırıma ihtiyaç vardır. Üretim ve sanayi anlamında ülkenin tüten bacası olan Gaziantep sanayisinin büyük bir kısmını Nizip OSB oluşturuyor. Bu nedenle bu sorunları görmezden gelinmemesi gereken yatırımlar tamamlanmalıdır." 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.