DÜNDEN BUGÜNE FİLİSTİN SEMİNERİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

DÜNYA Haber Girişi : 19 Ekim 2023 10:06
DÜNDEN BUGÜNE FİLİSTİN SEMİNERİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Uluslararası Kardeşlik Topluluğu tarafından hazırlanan ve konuşmacılığını GAÜN İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akbaş’ın yaptığı "Dünden Bugüne Filistin" konulu seminerine öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Gaziantep Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen seminer, GAÜN Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi Filistinli Hafız Abdurrahman Abu Ubeyd’in Kur’an tilaveti ve ardından GAÜN okuyan Filistinli öğrencilerin konuşmalarıyla başladı.

16 yılını Filistin’de geçirmiş ve orada büyümüş biri olarak İsrail’in Filistin’i işgalinden duyduğu üzüntüyü dile getiren GAÜN öğrencisi Abdurrazzak Katrawi, “Şu an Gazze Bölgesinde 2 milyon insanı sıkıştırıyorlar ve o insanlar mülteci kamplarında çok kötü şartlar altında kalmaya devam ediyor ama oradaki kardeşlerimiz yine taviz vermiyor, güçlenmeye devam ediyorlar. Orada vatan uğruna mücadele edenler direnişe devam ediyor. Bu yüzden onlara saygımız sonsuz” diye belirterek Filistin halkının haklı mücadelesine dikkat çekti.

Bu seminerin Filistin konusunda insanları bilgilendirmek açısından önemli olduğuna dikkat çeken GAÜN yüksek lisans öğrencisi Omar Al Saadi ise “Bu savaş normal bir savaş değil, zaten taraflar eşittir değil. Bir taraf çok güçlü diğer taraf değil. İnsanların yardıma ihtiyacı var” sözleriyle taraflar arasındaki güç eşitsizliğini vurguladı.

Seminerde, şu anda Filistin’de insan katliamı yapıldığına dikkat çeken GAÜN İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akbaş “Bizim asıl meselemiz bugün Filistinli kardeşlerimize yapılan zulüm. Başı olman bir bebeği gördüğünüzde ne düşünürsünüz? Hastane bombalandığında, kadınlar ve çocuklar öldüğünde ne düşünürsünüz? Bizim sesimizin daha güç çıkması ve onların yanında olduğumuzu göstermemiz lazım. Eğer gerekirse kendimiz oraya gitmeliyiz ve onlara destek vermeliyiz.” diye belirterek Filistin halkına destek olmanın önemine vurgu yaptı.

Seminerde, Türkiye’nin İsrail-Filistin sorununun çözümünde önemli rol oynayabileceğini ifade eden Prof. Dr. Akbaş, “Ben Türkiye’den çok şey bekliyorum, Türkiye bu savaşı durdurabilir, ülkemiz güçlüdür, biz güçlüyüz. Harekete geçmek lazım, ikna edeceğiz, konuşacağız, çalışacağız, anlatacağız” dedi.

Prof. Dr. Akbaş konuşmasının devamında şunları söyledi: “Gençler de bu konuda bilinçli olmalı ve şunlara dikkat etmeli. İlk olarak dua edecekler, bir de İsrail ve ABD mallarını boykot edecekler. Onlar maddi olarak çöktükleri zaman elleri, kolları bağlanır. Biz kendimiz üretelim. Kendi silahımızı, gıdamızı, ilacımızı üretelim.”

GAÜN İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Yakup Bulut, GAÜN Genel Sekreteri Dr. Muhammet Musa Budak, TÜGVA Gaziantep İl Temsilcisi Veysel Karakuş, akademisyenler ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.