CHP’Lİ MERİÇ, ÖZEL GÜVENLİK PERSONELİNİN SORUNLARIYLA İLGİLİ MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

SİYASET Haber Girişi : 10 Temmuz 2024 09:04
CHP’Lİ MERİÇ, ÖZEL GÜVENLİK PERSONELİNİN SORUNLARIYLA İLGİLİ MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ
5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’la kamu kurumları, firmalar, havaalanı, hastane, alışveriş merkezleri gibi çok sayıda iş yerinde ve konutlarda özel güvenlik personeli istihdam edildiğini söyledi.

Melih Meriç, “Emniyet Genel Müdürlüğü, Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nın internet sayfasında 01.07.2024 tarihli resmi istatistiklerine göre aktif çalışan özel güvelik personeli sayısı kamuda 188.224, özel sektörde ise 184.278 olmak üzere toplam 372.502’dir. Geçerli Özel Güvenlik Kimliği olan kişi sayısı ise silahlı 543.583, silahsız 283.484 olmak üzere toplam 827.067’dir. Bu verilerden de anlaşıldığı üzere özel güvenlik sektöründe istihdam ve talep giderek artığı gibi büyük bir iş kolu olan bu sektörde gün geçtikçe birçok sıkıntıda gün yüzüne çıkmaya başlamıştır.” dedi.

 

Mevcut yasanın hem kamuda hem de özel sektörde çalışan personelin gerek çalışma prensipleri gerek eğitimleri gerek ise özlük açıları bakımdan oldukça yetersiz kaldığını ifade eden CHP’li Meriç, “Özellikle de eğitim ve denetleme konusundaki eksiklikler mesleğin kalitesinin düşmesine neden olmuştur. Özel Güvenlik Görevlileri asgari ücretle günlük 12 saati hatta bazen bu saati de aşan sürelerde çalıştırılmaktadır. SSK primleri ise ağırlıklı olarak asgari ücret üzerinden yatırılmaktadır. Bu durum bu kadar özverili çalışmanın sonucunda düşük emekli aylıkları almalarına neden olmaktadır. Kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmemesi, yıpranma hakkı denilen fiili hizmet z

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.