Türkiye Futbolcu Fabrikası Olacak

SPOR Haber Girişi : 03 Mayıs 2024 18:34
Türkiye Futbolcu Fabrikası Olacak
Türkiye Futbol Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki dev iş birliğiyle 22 Eylül 2023 tarihinde imzalanan protokol kapsamında hayata geçirilen Futbol Gelişim Projesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

 

 

Türkiye Futbol Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki dev iş birliğiyle 22 Eylül 2023 tarihinde imzalanan protokol kapsamında hayata geçirilen Futbol Gelişim Projesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı bugün Riva'da gerçekleştirildi.

 

"Dersimiz Futbol" teması altında Gençlik ve Spor Bakanlığı Kamp ve Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin yanı sıra TFF Yönetim Kurulu Üyeleri, Erkek A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella, Kadın A Milli Takım Teknik Direktörü Necla Güngör Kıragası, Milli Takım teknik heyet ve oyuncuları, projenin uygulandığı illerin milli eğitim ile gençlik ve spor müdürleri, proje koordinatörlerimiz, İstanbul'daki Trendyol Süper Lig kulüplerinin akademi direktörleri, TFF Meral-Celal Aras Spor Lisesi öğretmen ve öğrencileri, 6-14 yaş grubunda projeye dahil olan 500 öğrencimiz ve öğretmenler ile davetliler katıldı.

 

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi: "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı bir kez daha kutluyorum"

 

İlk etapta 16 pilot ilde uygulanan projeyle ilgili video gösteriminin izlenmesi ve TFF Futbol Gelişim Direktörü Oğuz Çetin'in sunumunun ardından kürsüye gelen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi bir konuşma yaptı. Başkan Büyükekşi, "Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyelerimiz, İl Milli Eğitim Müdürlerim, İl Gençlik ve Spor Müdürlerim, İl Spor Koordinatörlerim, Futbol Gelişim Direktörlüğümüzün yöneticileri, Dersimiz Futbol projemizin 16 ilimizde görev yapan il sorumlusu öğretmenlerimiz ve futbol topu ile tanıştırdığımız sevgili öğrencilerimiz, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Öncelikle geçtiğimiz günlerde coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı bir kez daha kutlayarak sözlerime başlamak istiyorum." diye konuştu.

"Memleketin futbolunu omuzlarımızda taşımanın heyecanıyla yarınları birlikte büyütmek için yola çıktık"

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin birer gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli olduğunu, değerli olduğunu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz" sözlerini hatırlatan Başkan Mehmet Büyükekşi, şöyle devam etti: "Her futbolseverin kalbinde tutku, sadakat ve sarsılmaz bir bağlılıkla örülmüş bir hikaye yatıyor. Yalnız bu sebeple bile futbol sadece futbol değil. Çünkü futbol sadece bir oyun değil, bir duygu yolculuğu. İnişler, çıkışlar, yenilgiler ve zaferlerle dolu. Gözyaşları, sevinç tezahüratları, öfkelenmeler, şefkatle birbirimize sarılmalar… Estetik bir çalımla yükselen uğultular, bir son dakika golü ile yeşeren umutlar… Futbol hayata benzediği kadar tam da oradan fethetmiş bir kez kalbimizi. Bizim için futbol bundan biraz daha fazlası. Biz ilk günden beri futbola değer katmak için buradayız. Yan yana, omuz omuza yürüdüğümüz bu ülkenin futbol markalarını büyütmek için bir aradayız. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da, önce kendimize olan inancımızla, önce birbirimize duyduğumuz güvenle, oyunu öğrenmenin, oyunu paylaşmanın, oyunu yaşamanın coşkusuyla, mücadele ruhuyla ve kararlılıkla, futbola gönül veren çocukların hayalleriyle, ilk maçına çıkan bir gencin dualarıyla bir aradayız. Evladı milli takım forması giydiği gün gözleri sevinçle dolan annenin gururuyla, biz memleketin futbolunu omuzlarımızda taşımanın heyecanıyla yarınları birlikte büyütmek için yola çıktık."

"6 ayda 500 bine yakın çocuğumuzu futbol ile tanıştırdık, yeni hedef 41 ilde 1 milyon öğrenciye ulaşmak"

Gençlik Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonu olarak 22 Eylül 2023 tarihinde imzalanan iş birliği protokolünün kağıtta kalmaması için hemen harekete geçtiklerini vurgulayan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Biz de kağıt üzerinde bırakmadık. 6 ay gibi kısa bir sürede 16 pilot ilimizde 500 bine yakın çocuğumuzu futbol ile tanıştırdık. Yeni hedefimiz 1 milyon. 16 pilot ilimizde başlattığımız projemizi 41 ilimize çıkartarak 1 milyon çocuğumuzu futbol ile tanıştırmak istiyoruz. İnşallah Türkiye bir futbolcu fabrikası olacak" ifadelerini kullandı.

"Sayın Bakanlarımız Yusuf Tekin ve Osman Aşkın Bak'a Türk Futbol Ailesi adına teşekkür ediyorum"

Başkan Mehmet Büyükekşi, Avrupa'nın en genç A Milli Takımı ile EURO 2024'e hazırlandıklarının da altını çizerek, "A Milli Takımımız  tarihinde ilk kez eleme gruplarını lider tamamlayarak Avrupa Futbol Şampiyonası'na grup lideri olarak katılma hakkını kazandı. Hedefimiz 2032 yılında Türkiye ile İtalya arasında ortak yapılacak şampiyonada A Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonu olması. İtalya ile birlikte ev sahipliği yapacağımız 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası bize büyük bir heyecan ve coşku veriyor. Atatürk'ün 'Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim' sözü doğrultusunda iyi birey, iyi vatandaş, iyi sporcu prensipleriyle futbolcularımızı fair play ruhuyla inşallah yetiştireceğiz. Futbol gelişim projemize inanan ve destekleyen, bu projenin olmazsa olmaz paydaşı olan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin ve Milli Eğitim Bakanlığımız personelimize, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak ile Gençlik ve Spor Bakanlığımız personelimize Türk Futbol Ailesi adına teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Yine aynı şekilde Yönetim Kurulu Üyelerimizi, Futbol Gelişim Direktörümüz Sayın Oğuz Çetin'e, ekibine ve TFF'de bu projeye emek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. Sağ olun, var olun" diyerek sözlerini tamamladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak: "Güzel işler oluyor, bu güzel işi de Bakanlık olarak yakından takip ediyoruz"

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak yaptığı konuşmada Futbol Gelişim Projesi kapsamında konulan hedeflere adım adım ilerlediklerini söyledi. Bak, "Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Güzel işler oluyor. Güzel bir proje. Bu güzel işi yürüteceğiz. Bakanlık olarak yakından takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"Obeziteyi engellemek için herkesi spor yapmaya davet ediyoruz"

Yetenek Taraması Projesi sayesinde yaklaşık 4,5 milyon çocuğa ulaştıklarını aktaran Bakan Bak, "Onları yetenekli oldukları branşlara yönlendirdik. Okul spor kulüpleri kuruyoruz. İstanbul'da 3 bin okul kulübü kurduk. 'Daha çok spor' diyoruz. 'Yüzme Bilmeyen Kalmasın' projesiyle 10 milyon çocuğumuza yüzmeyi öğrettik. Obeziteyi engellemek için herkesi spor yapmaya, havuzlara ve sahalara davet ediyoruz. Spor bize arkadaşlığı ve öz güveni kazandırıyor. Spor kültürünü artırmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e de çağrıda bulunan Bak, "Okullarda lütfen beden eğitimi derslerini artıralım. Gençlerin enerjisi için bu önemli. Dikkate almanızı rica ediyorum." dedi. Bakan Bak'ın bu çağrısı çocuklardan büyük alkış aldı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin: "Bu projeyi çok önemsiyoruz"

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasının kendileri için heyecan dolu geçtiğini söyledi. Bakan Tekin, "23 Nisan Bayramımızı yaklaşık 44 bin okulumuzda coşkuyla kutladık. Bu projeye katkı vermemizin birkaç sebebi var. Bunlardan bir tanesi başta dijital olmak üzere her türlü bağımlılığa karşıyız. Kötü bağımlılıklar kadar dijital bağımlılığa da dikkat edilmesi gerekiyor. Aldığımız kararla, yaz aylarında okul bahçelerini oyun alanlarına dönüştürmeye karar verdik. İkinci olarak spor kültürünün, ahlakının gelişmesi ancak eğitim ve öğretim alanlarında mümkün olabilir. Bu projeyi önemsiyoruz. Obezite asrın hastalıklarından bir tanesi. Akademik araştırmaların tamamı başarı için çocukların fiziksel aktivite yapması gerektiğini ifade ediyor. Çocukların akademik başarılarının yükseltilmesini merkeze aldık. Daha önce 2 yıl boyunca Spor Bakanlığı'nda çalıştım. Ben Türkiye'de sportif altyapının küçük yaşlardan itibaren geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum." dedi.

 

"TFF'ye ve iş birliği yaptığımız federasyonlara teşekkür ediyorum"

 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sözlerine şöyle devam etti: "TFF'ye ve iş birliği yaptığımız federasyonlara teşekkür etmek istiyorum. 15 il ve 640 okul dendi. Geriye 55 bin okul kaldı. 640 okulda proje gerçekleştirdik. Yürüyecek çok yolumuz var. Geride 19 milyon 500 bin öğrenci var. Genç bir nüfusumuz var. Bizim çağ nüfusumuz 1 milyon. Oğuz hocamızın söylediği rakam, her yıl tutturmamız gereken rakam. Her yıl 1 milyon öğrenciyi hedeflememiz lazım. Daha beceri ağırlıklı müfredat gerekiyor. Sportif aktivite ile dersleri artırın demişti sayın bakan. Önüne spor salonu yaptığınız her okulda beden eğitimi derslerinin sayısını artıracağız. Bahçesinde yüzme havuzu yaptığınız her okulda zorunlu yüzme dersi koyacağız. Sürece emek veren herkese teşekkür ediyorum. Bizimle çalışmak isteyen her federasyona, sivil toplum örgütüne ihtiyacımız var" dedi.

Oğuz Çetin: "Projemizin temel amacı fair play'e, sevgi ve saygıya dayalı futbol kültürü oluşturmak"

Türk futbolunun gelişimi için öz kaynaklarımızın etkili ve doğru şekilde kullanılarak kalıcı, istikrarlı ve sürdürülebilir bir ekosistem oluşturulması amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında sporu tabana yayarak çocukların erken yaşta futbolla buluşturulması hedefleniyor. Öğrencilere eğitici ve eğlenceli etkinlikler aracılığıyla bu güzel oyunu sevdirip bir futbol kültürü oluşturulması amaçlanıyor. TFF Futbol Gelişim Direktörü Oğuz Çetin, yaptığı sunumda Futbol Gelişim Projesi'nin gelişimine ve 4 yıllık planlamasına dair detaylı bilgiler verdi. Projenin FIFA ve UEFA tarafından desteklendiğinin altını çizen Çetin, "Ülkemizde futbola ilgi çok büyük. Herkesi oyunun içine çekiyor. 85 milyon nüfusa sahip ülkemizde 20 milyon çocuk ve gence sahibiz. Projemizin temel amacı fair play'e, sevgi ve saygıya dayalı futbol kültürü oluşturmak." diye konuştu.

Öğrenciler, A Milli Takım'ın eski yıldızlarıyla maç yaptı

Tüm paydaşların katılımıyla yapılan Futbol Gelişim Projesi Bilgilendirme Toplantısında 16 ilin spor koordinatörüne teşekkür belgesi takdim edildi. Toplu aile fotoğrafının ardından Futbol Gelişim Projesi'nin bilgilendirme toplantısı için İstanbul'da bulunan çocuklar, TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde maç yaptı. 15'er dakikalık iki devre halinde oynanan müsabakada TFF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, Milli Takımlarımızda uzun yıllar forma giyen Selçuk Şahin ve Gökhan Gönül çocuklara eşlik etti.

Proje uygulamalarına 4 Kasım 2023'te Sakarya'da başlandı

Futbol Gelişim Projesi kapsamında; 2023-2024 eğitim ve öğretim döneminde projenin startı 4-9 Kasım 2023 tarihleri arasında Sakarya'da verildi. Bugüne kadar Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, İzmir, İstanbul, Sakarya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Rize illerinde uygulamalar yapıldı. Sakarya dışındaki 15 ilde eğitimler Aralık 2023 ve Ocak 2024 içerisinde yapılırken, 18 Ocak 2024 tarihi itibarıyla tüm illerdeki teorik ve saha eğitimleri tamamlandı. Projenin 2024-2025 eğitim öğretim döneminde 41 ile taşınması hedefleniyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.